Odtrucia Alkoholowe
tel.: 22 112 03 30

Alkoholowy zespół abstynencyjny

Alkoholowy Zespół Abstynencyjny, w skrócie AZA to stan chorobowy, który pojawia się przeciętnie od 12 do 24 h po przerwaniu ciągu alkoholowego i zaprzestaniu picia lub zmniejszeniu ilości spożywanego alkoholu.

Powód AZA nie jest dokładnie poznany. Po krótce mówiąc – podczas spożywania alkoholu przede wszystkim układ nerwowy, ale także inne układy organizmu ulegają adaptacji do dużych dawek toksyny, jaką jest alkohol we krwi. Gwałtowne zmniejszenie jej stężenia we krwi powoduje dysproporcję między wytworzonymi mechanizmami przystosowania organizmu a obecnością małego stężenia alkoholu.

Objawami Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego (nie zatrucia alkoholem!) są: bezsenność, bóle głowy, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (objawiające się przeważnie nudnościami, wymiotami, rozwolnieniem, bólami nadbrzusza i w klatce piersiowej), niepokój, zmęczenie, nadpobudliwość, gorące poty, szybkie tętno i podwyższone ciśnienie tętnicze krwi. Zdarzyć się mogą czasami halucynacje (mało nasilone i bardzo sporadyczne). We krwi są obecne zaburzenia elektrolitowe, zwykle w postaci niskiego stężenia potasu, fosforanów, wapnia, czasem glukozy (tzw. hipoglikemia). Po 24-48 godzinach trwania nieleczonego zespołu abstynencyjnego mogą wystąpić napady padaczkowe.

Przeważająca większość AZA jest możliwych do usunięcia w warunkach domowych, niemniej jednak zawsze konieczne jest badanie lekarskie celem rozpoznania, czy pacjent nie potrzebuje hospitalizacji. Chorzy z AZA potrzebują odtrucia poalkoholowego – przede wszystkim podania płynów i elektrolitów, czasem niezbędne staje się podanie środków uspokajająco-nasennych.

Wstecz


Baza wiedzy

Krwawienie z żylaków przełyku

Krwawienie z żylaków przełyku to gwałtowny krwotok z rozszerzonych żył w dolnej partii przełyku. Często jest ono pierwszym objawem żylaków przełyku i jednocześnie ich najgroźniejszym powikłaniem. Około 30% krwotoków jest śmiertelnych. Śmierć chorego następuje zarówno z powodu utraty krwi, jak i na skutek śpiączki wątrobowej.

Więcej

Zapalenie błony śluzowej żołądka

Zapalenie błony śluzowej żołądka, a właściwie zapalenie żołądka, to stan chorobowy, w którym dochodzi do uszkodzenia błony śluzowej żołądka przez różne czynniki etiologiczne wywołujące reakcję zapalną. W części przypadków może dojść do potencjalnie śmiertelnego powikłania, jakim jest krwawienie z przewodu pokarmowego.

Więcej

Kac

Kac (Zespół drugiego dnia, Katzenjammer) to inaczej złe samopoczucie pojawiające się kilka godzin po spożyciu zbyt dużej ilości alkoholu. Etanol zawarty w napojach alkoholowych odpowiada za stan tzw. upojenia alkoholowego. Picie alkoholu modyfikuje jednak metabolizm organizmu, gdyż jest on wydalany praktycznie w całości w postaci zmienionej. Kac zwykle nie wymaga leczenia, czasem jednak w przypadku nasilonych dolegliwości pacjenta należy nawodnić i podać leki objawowe.

Więcej