Odtrucia Alkoholowe
tel.: 22 112 03 30

Dziesięć mitów o alkoholizmie i alkoholu

Mit 1: Nie może być alkoholikiem ktoś, kto pije wyłącznie po pracy.

Fakt: Wielu alkoholików potrafi pić tylko w czasie weekendów i wieczorami.

Mit 2: Porządna kobieta nie może być alkoholiczką.

Fakt: Alkoholizm nie rozróżnia płci. Wiele kobiet cierpi na alkoholizm. Kobiety, ze względu na niektóre cechy organiczne, uzależniają się szybciej od mężczyzn.

Mit 3: Alkoholizm to codzienne picie alkoholu.

Fakt: Alkoholizm nie oznacza picia alkoholu codziennie. Oczywiście może tak być. Często jednak alkoholicy wpadają w ciąg alkoholowy, potem pojawia się okres abstynencji, a następnie powracają do picia.

Mit 4: Ona nie może być alkoholiczką, bo nigdy nie widziałem jej pijącej.

Fakt: Alkoholicy, a jeszcze częściej alkoholiczki, potrafią utrzymać swój nałóg w tajemnicy przez długie lata.

Mit 5: Alkoholizm się dziedziczy

Fakt: Alkoholizm nie jest dziedziczny. Można odziedziczyć jedynie skłonności do uzależnienia. Jeśli czyiś rodzice są alkoholikami to jedynie sygnał, że warto rozważyć większą ostrożność.

Mit 6: Alkoholicy to ludzie z najniższej klasy społecznej.

Fakt: Alkoholikiem można zostać bez względu na wiek, pochodzenie, to z jakiej się jest klasy czy warstwy społecznej. Zaledwie kilka procent alkoholików to ludzie z marginesu społecznego.

Mit 7: Alkoholicy zawsze piją sami

Fakt: Istnieją alkoholicy, którzy wpadają w weekendowe ciągi picia razem ze swoim towarzystwem. Ekstrawertyczny alkoholik bez trudu znajdzie towarzyszy do picia.

Mit 8: Ludzie sympatyczni nie mogą być alkoholikami.

Fakt: Wielu alkoholików to przemili ludzie. Alkoholizm nie ma nic wspólnego z osobowością człowieka.

Mit 9: Ktoś kto pije tylko piwo, nie może być alkoholikiem.

Fakt: Alkohol to alkohol. Nie ważne czy pijemy piwo, wino, czy wódkę, upijamy się zawartym w danym trunku alkoholem.

Mit 10: Osoba inteligentna nie może zostać alkoholikiem.

Fakt: Nie ma żadnego związku między inteligencją a alkoholizmem.


Baza wiedzy

Halucynoza alkoholowa ostra

Halucynoza alkoholowa ostra podobnie jak delirium pojawia się po przerwaniu wielomiesięcznego – wieloletniego ciągu picia. Jest ona drugą co do częstości występowania psychozą alkoholową i towarzyszy pozostałym objawom AZA. Objawami jej są halucynacje słuchowe. Stan halucynozy wymaga pilnego leczenia i hospitalizacji.

Więcej

Marskość wątroby

Przyczyny marskości wątroby są bardzo różnorodne i mogą współwystępować u jednego pacjenta. W świecie zachodnim najbardziej powszechnymi przyczynami są przewlekłe nadużywanie alkoholu i zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B i C (HBV i HCV). Dzienna dawka alkoholu, która powoduje marskość, jest różna - średnio 3–4 drinki dziennie u mężczyzn, albo 2–3 u kobiet.

Więcej

Upojenie alkoholowe

Upojenie alkoholowe zwykłe (ebrietas simplex), które definiuje się także jako upicie zwykłe, głównie można poznać po zmianach zachowania (agresywność, euforia, smutek, labilność emocjonalna) oraz zaburzeniach koordynacji nerwowej (bełkotliwa mowa, brak koordynacji ruchowej). Stany upojenia alkoholowego mogą pozostawić po sobie jedynie fragmentaryczną pamięć doznanych przeżyć i swojego zachowania się, niekiedy jednak pamięć ta może być całkowicie zniesiona.

Więcej