Implantacja Disulfiramu (Esperal)
Disulfiram jest popularnym środkiem używanym do wspomagania walki z alkoholizmem. Leczenie oparte na disulfiramie nazywane jest awersyjnym – aldehyd octowy, czyli produkt uboczny metabolizmu alkoholu etylowego, gromadzi się w organizmie dając silny efekt uczulający.} {Reakcja disulfiram – alkohol następuje zazwyczaj już po upływie kilku – kilkunastu minut od spożycia alkoholu.|Już po 5 -15 minutach od spożycia alkoholu następuje reakcja uczuleniowa.
Disulfiram powoduje u osoby, która spożyła alkohol objawy, takie jak: zaczerwienienie twarzy, uczucie duszności i rozpierania w klatce piersiowej, przyspieszenie akcji serca, pocenie się, ból i zawroty głowy, nudności, uczucie niepokoju oraz lęk przed umieraniem.
Lek może być podany jedynie przez lekarza po uwzględnieniu ewentualnych przeciwskazań i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Disulfiram wszczepia się podpowięziowo (przy znieczuleniu miejscowym) rozmieszczając gwiaździście 8 do 10 tabletek, zależnie od wagi pacjenta. Jego skuteczność utrzymuje się przez około 12 miesięcy. Warunkiem przeprowadzenia zabiegu jest wyrażenie na niego zgody przez pacjenta, który ma świadomość konsekwencji, jakie następują w wyniku stosowania leku.
Przeciwskazania do stosowania leku:
- nadwrażliwość na disulfiram lub tiokarbaminiany;
- stan nietrzeźwości, bądź spożycie alkoholu w ciągu poprzedzających 48 godzin (zakaz dotyczy wszelkich produktów zawierających etanol);
- choroby układu krążenia - zawał serca, niewydolność serca, niewydolność obwodowa krążenia, choroba niedokrwienna serca, zapalenie zarostowe tętnic, nadciśnienie tętnicze, zapalenie wielonerwowe; zapalenie nerwu wzrokowego;
- wcześniejsze próby samobójcze, zaburzenia psychiczne
- ciąża i karmienie piersią
Ostrożności wymaga także podawanie leku pacjentowi cierpiącemu na choroby wątroby, zaburzenia czynności nerek, cukrzycę lub padaczkę. Przed zabiegiem należy też zgłosić wszelkie przyjmowane lekarstwa, ponieważ mogą osłabić działanie Disulfiramu, bądź wchodzić z nim w interakcje.
Baza wiedzy
Halucynoza alkoholowa ostra
Halucynoza alkoholowa ostra podobnie jak delirium pojawia się po przerwaniu wielomiesięcznego - wieloletniego ciągu picia. Jest ona drugą co do częstości występowania psychozą alkoholową i towarzyszy pozostałym objawom AZA. Objawami jej są halucynacje słuchowe. Stan halucynozy wymaga pilnego leczenia i hospitalizacji.
Marskość wątroby
Przyczyny marskości wątroby są bardzo różnorodne i mogą współwystępować u jednego pacjenta. W świecie zachodnim najbardziej powszechnymi przyczynami są przewlekłe nadużywanie alkoholu i zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B i C (HBV i HCV). Dzienna dawka alkoholu, która powoduje marskość, jest różna - średnio 3–4 drinki dziennie u mężczyzn, albo 2–3 u kobiet.
Zapalenie trzustki
Zarówno przewlekłe i ostre zapalenie trzustki to stany chorobowe bezpośrednio związane z alkoholem. Ostre zapalenie trzustki w co najmniej w 50 procentach jest spowodowane przewlekłym nadużywaniem alkoholu, natomiast przewlekłe zapalenie trzustki aż w 60-85%. Najczęstsze objawy, jakie mogą dać sygnał, iż trzustka pracuje nieprawidłowo to między innymi: silny ból brzucha, nudności i wymioty, wzdęcia, zaburzenia świadomości, duszność, przyspieszone tętno, bezmocz.