Odtrucia Alkoholowe
tel.: 22 112 03 30

Implantacja Disulfiramu (Esperal)

Disulfiram jest popularnym środkiem używanym do wspomagania walki z alkoholizmem. Leczenie oparte na disulfiramie nazywane jest awersyjnym – aldehyd octowy, czyli produkt uboczny metabolizmu alkoholu etylowego, gromadzi się w organizmie dając silny efekt uczulający.} {Reakcja disulfiram – alkohol następuje zazwyczaj już po upływie kilku – kilkunastu minut od spożycia alkoholu.|Już po 5 -15 minutach od spożycia alkoholu następuje reakcja uczuleniowa.

Disulfiram powoduje u osoby, która spożyła alkohol objawy, takie jak: zaczerwienienie twarzy, uczucie duszności i rozpierania w klatce piersiowej, przyspieszenie akcji serca, pocenie się, ból i zawroty głowy, nudności, uczucie niepokoju oraz lęk przed umieraniem.

Lek może być podany jedynie przez lekarza po uwzględnieniu ewentualnych przeciwskazań i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Disulfiram wszczepia się podpowięziowo (przy znieczuleniu miejscowym) rozmieszczając gwiaździście 8 do 10 tabletek, zależnie od wagi pacjenta. Jego skuteczność utrzymuje się przez około 12 miesięcy. Warunkiem przeprowadzenia zabiegu jest wyrażenie na niego zgody przez pacjenta, który ma świadomość konsekwencji, jakie następują w wyniku stosowania leku.

Przeciwskazania do stosowania leku:

Ostrożności wymaga także podawanie leku pacjentowi cierpiącemu na choroby wątroby, zaburzenia czynności nerek, cukrzycę lub padaczkę. Przed zabiegiem należy też zgłosić wszelkie przyjmowane lekarstwa, ponieważ mogą osłabić działanie Disulfiramu, bądź wchodzić z nim w interakcje.


Baza wiedzy

Halucynoza alkoholowa ostra

Halucynoza alkoholowa ostra podobnie jak delirium pojawia się po przerwaniu wielomiesięcznego - wieloletniego ciągu picia. Jest ona drugą co do częstości występowania psychozą alkoholową i towarzyszy pozostałym objawom AZA. Objawami jej są halucynacje słuchowe. Stan halucynozy wymaga pilnego leczenia i hospitalizacji.

Więcej

Marskość wątroby

Przyczyny marskości wątroby są bardzo różnorodne i mogą współwystępować u jednego pacjenta. W świecie zachodnim najbardziej powszechnymi przyczynami są przewlekłe nadużywanie alkoholu i zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B i C (HBV i HCV). Dzienna dawka alkoholu, która powoduje marskość, jest różna - średnio 3–4 drinki dziennie u mężczyzn, albo 2–3 u kobiet.

Więcej

Zapalenie trzustki

Zarówno przewlekłe i ostre zapalenie trzustki to stany chorobowe bezpośrednio związane z alkoholem. Ostre zapalenie trzustki w co najmniej w 50 procentach jest spowodowane przewlekłym nadużywaniem alkoholu, natomiast przewlekłe zapalenie trzustki aż w 60-85%. Najczęstsze objawy, jakie mogą dać sygnał, iż trzustka pracuje nieprawidłowo to między innymi: silny ból brzucha, nudności i wymioty, wzdęcia, zaburzenia świadomości, duszność, przyspieszone tętno, bezmocz.

Więcej