Odtrucia Alkoholowe
tel.: 22 112 03 30

Kiedy pije kobieta

Gdy mówi się o uzależnionych od alkoholu kobietach, łatwo popaść w stereotypy. Według powszechnej niegdyś opinii kobieta szanująca się, „porządna” nie sięgała do kieliszka, alkoholizm pań spotykał się ze szczególnym ostracyzmem. Przez długi czas alkoholiczki były postrzegane jako kobiety z nizin społecznych, partnerki pijących mężczyzn albo jako niemoralne, o wątpliwej reputacji i bogatym życiu erotycznym. Alkohol był domeną mężczyzn. Coraz częściej pojawia się jednak inny obraz kobiety – alkoholiczki: inteligentnej, zadbanej, zamożnej, ale pijącej przed zaśnięciem dla rozładowania napięć. Żaden z tych obrazów nie oddaje istoty problemu.

Niestety alkoholizm kobiet jest coraz powszechniejszym zjawiskiem i dotyka niemal wszystkich grup społecznych. Feminizm, walka o równouprawnienie odegrały chlubną rolę w zmianie mentalności społecznej, ale także ma swój udział w omawianym zjawisku. Kobiety dorównują mężczyznom, także w dziedzinie picia – imprezy studenckie, spotkania biznesowe, kolacje ze znajomymi, damskie wyjście do pubu (na wzór męskiego wieczoru) – wszędzie tam wypada, a nawet trzeba się napić. Nie budzi niczyjego zażenowania dziewczyna na rauszu po wizycie w klubie, „mocna głowa” staje się powodem do dumy, znakiem rozpoznawczym kobiety – kumpla, która bez kompleksów pije na równi z mężczyznami. W ślad za tym nowym zjawiskiem idą producenci alkoholu, dla których kobiety stanowią atrakcyjną grupę konsumentów. Na sklepowych półkach pojawiają się aromatyzowane piwa, alkohole w ładnych i zgrabnych, estetycznych opakowaniach i, co ważne, w małych objętościach – według badań najczęściej kupują je właśnie kobiety, w klubach coraz więcej lekkich drinków o wdzięcznych nazwach. Coraz więcej reklam alkoholu jest adresowanych do kobiet – picie piwa to nie „męskie zajęcie”, ale część spotkania ludzi młodych, dynamicznych, cieszących się życiem. Takie obrazy wieńczą zazwyczaj hasła nasuwające skojarzenia z dobrą zabawą, przyjaźnią, radością, korzystaniem z życia. W tym, wykreowanym przez reklamę świecie, wódkę nadal piją twardzi faceci, ale już piwo jest demokratyczne. A wino? Rośnie kultura jego spożycia – do obiadu, kolacji, przy pisaniu maila do koleżanki, albo spotkaniu rodzinnym. Okazji do picia jest coraz więcej, większe jest też przyzwolenie społeczne na picie alkoholu przez kobiety.

Badania pokazują, że dziewczynki w okresie dorastania i kobiety przechodzące na emeryturę są szczególnie podatne na uzależnienie od alkoholu. Statystyczna alkoholiczka jednak to mieszkanka miasta powyżej 50 tys. w wieku 20 – 39 lat.

Powodów picia przez kobiety jest wiele: od chęci złagodzenia napięcia przedmiesiączkowego, przez problemy emocjonalne, nerwice, stres, nadmierny perfekcjonizm, niespełnianie się w roli matki, żony i idealnej kochanki, która jeszcze realizuje się zawodowo, aż po konflikty w domu i problemy psychiczne (także związane z zaburzeniem odżywiania). Silne poczucie wstydu, jakie często towarzyszy alkoholiczkom, nakazuje im pić w samotności, w ukryciu. Zdarza się, że przez lata najbliższa rodzina nie ma pojęcia o ich problemie. Ma na to wpływ specyfika picia kobiet (przede wszystkim we wczesnej fazie ropzwoju choroby) – często i regularnie, ale w niewielkich ilościach, w „dawce podtrzymującej”, bez awantur i krzyków.

Naukowo dowiedziono także, że kobiety uzależniają się łatwiej niż mężczyźni. Szybciej ulegają zatruciu alkoholowemu – metabolizm alkoholu nie przebiega u nich równie sprawnie, co u mężczyzn, a estrogeny sprzyjają łatwiejszemu jego wchłanianiu. Marskość wątroby także dosięga ich szybciej – mężczyzna na tę chorobę musi „zapracować” przez około 20 lat, kobieta – 14. Kobiety nadużywające alkoholu często miewają zaburzenia hormonalne, są podatne na osteoporozę, raka sutka, osłabia się ich popęd seksualny. Częściej niż pijący mężczyźni doświadczają przemocy – przede wszystkim seksualnej, i statystycznie częściej są ofiarami przestępstw.

W procesie wychodzenia z alkoholizmu najważniejsze staje się wsparcie najbliższych. Wbrew pozorom jest o nie trudno. Uwarunkowania kulturowe nadal (choć absolutnie nie jest to regułą) odciskają swoje piętno - łatwiej potępić alkoholiczkę i zostawić ją samej sobie. To samo dotyczy procesu zdrowienia – alkoholik podejmujący leczenie jest postrzegany jako heros. Kobieta – często wręcz przeciwnie.


Baza wiedzy

Majaczenie alkoholowe

Majaczenie alkoholowe to stan zagrożenia życia, wymaga natychmiastowego leczenia i hospitalizacji. Objawy obejmują te opisane przy Alkoholowym Zespole Abstynencyjnym oraz zaburzenia świadomości i bardzo silnie wyrażony lęk oraz doznania psychotyczne. Delirium cechuje się bardzo dużą śmiertelnością.

Więcej

Zapalenie błony śluzowej żołądka

Zapalenie błony śluzowej żołądka, a właściwie zapalenie żołądka, to stan chorobowy, w którym dochodzi do uszkodzenia błony śluzowej żołądka przez różne czynniki etiologiczne wywołujące reakcję zapalną. W części przypadków może dojść do potencjalnie śmiertelnego powikłania, jakim jest krwawienie z przewodu pokarmowego.

Więcej

Zespół Korsakowa

Zespół Korsakowa rozwija się niejednokrotnie początkowo jako Alkoholowy Zespół Abstynencyjny lub delirium tremens (majaczenie alkoholowe, biała gorączka). W toku choroby dołączają się luki pamięciowe i zaburzenia neurologiczne (zaburzenia chodu, oczopląs, czasem cechy otępienia). Nie występują za to objawy charakterystyczne dla otępienia, takie jak zaburzenie myślenia abstrakcyjnego, upośledzenie sądzenia, czy inne zaburzenia wyższych czynności korowych.

Więcej