Odtrucia Alkoholowe
tel.: 22 112 03 30

Majaczenie alkoholowe

Majaczenie alkoholowe (delirium tremens, majaczenie drżenne, biała gorączka) to stan zagrożenia życia, wymaga pilnej pomocy i hospitalizacji.

Zazwyczaj chorzy z majaczeniem alkoholowym przyjmowani są do oddziałów psychiatrycznych. Delirium pojawia się w ciągu 2-3 dni od odstawienia alkoholu po wielomiesięcznym - wieloletnim ciągu intensywnego picia.

Objawy obejmują te opisane przy Alkoholowym Zespole Abstynencyjnym oraz zaburzenia świadomości i bardzo silnie wyrażony lęk oraz doznania psychotyczne (omamy i urojenia). Dość często zdarza się, iż delirium towarzyszą inne schorzenia np.: zapalenie płuc, niewydolność serca, cukrzyca, krwawienie z żylaków przełyku, marskość wątroby.

Delirium cechuje się bardzo dużą śmiertelnością: nawet 20% w przypadku chorób współistniejących, 5% u osób bez innych obciążeń.

Wstecz


Baza wiedzy

Halucynoza alkoholowa ostra

Halucynoza alkoholowa ostra podobnie jak delirium pojawia się po przerwaniu wielomiesięcznego – wieloletniego ciągu picia. Jest ona drugą co do częstości występowania psychozą alkoholową i towarzyszy pozostałym objawom AZA. Objawami jej są halucynacje słuchowe. Stan halucynozy wymaga pilnego leczenia i hospitalizacji.

Więcej

Zespół Korsakowa

Zespół Korsakowa rozwija się niejednokrotnie początkowo jako Alkoholowy Zespół Abstynencyjny lub delirium tremens (majaczenie alkoholowe, biała gorączka). W toku choroby dołączają się luki pamięciowe i zaburzenia neurologiczne (zaburzenia chodu, oczopląs, czasem cechy otępienia). Nie występują za to objawy charakterystyczne dla otępienia, takie jak zaburzenie myślenia abstrakcyjnego, upośledzenie sądzenia, czy inne zaburzenia wyższych czynności korowych.

Więcej

Paranoja alkoholowa

Paranoja alkoholowa rozwija się u mężczyzn w nieco mniej nasilonym stopniu uzależnienia od alkoholu, zwykle po 40 roku życia. Przybiera formę charakterystyczną dla paranoi, czyli w logiczny sposób uporządkowanego systemu urojeń. Niektórzy określają tę formę paranoi Zespołem Otella lub obłędem zazdrości.

Więcej