Odtrucia Alkoholowe
tel.: 22 112 03 30

Objawy uzależnienia od alkoholu

Uzależnienie od alkoholu jest chorobą która rozwija się przez dłuższy czas. Zazwyczaj rozwija się niepozornie: od imprez towarzyskich zakrapianych alkoholem. Oczywiście jest to zaledwie pierwszy etap i u większości osób sporadyczne drinki w towarzystwie nie wiodą do uzależnienia. U tych, którzy zaczynają mieć z nim problem alkohol pojawia się coraz częściej - staje się wyznacznikiem udanego spotkania. Często są oni inicjatorami picia w grupie, duszami towarzystwa - robią drinki, wznoszą toasty, nakłaniają do picia innych. Alkohol staje się częścią rytuałów: po męczącym dniu, czy tygodniu pracy, dla odprężenia, zniwelowania stresu. Kiedy przed weekendem ogarnia przyjemne podniecenie na myśl o tym, że można się w spokoju upić, to znak, że problem narasta. Wówczas kac nie zniechęca, a w domu czekają już preparaty na „dzień po”.

Na tym etapie osoba uzależniona odbiera często sygnały od najbliższych, że utraciła zdolność kontrolowania ilości wypijanego alkoholu. Niestety zazwyczaj bagatelizuje te objawy, padają słowa: mogę przestać, ale nie chcę, lubię się dobrze zabawić, inni piją więcej. W końcu standardem stają się „szewskie poniedziałki” w pracy, jazda pod wpływem alkoholu, coraz większe ilości wypijanego alkoholu. Nie są już potrzebne ani pretekst, ani kompani do picia. Nawet po dłuższej przerwie osoba uzależniona wraca do alkoholu. W naszej kulturze alkohol pojawia się często, Polacy „słyną z mocnej głowy”, dlatego zaprzeczanie problemowi trwa długo. Dodatkowo alkoholik dla udowodnienia, że nie ma problemu, potrafi powstrzymać się od picia przez pewien czas, albo odmówić alkoholu w sytuacji towarzyskiej. Te krótkotrwałe sytuacje mają uspokoić najbliższych, ale tak naprawdę nie zmieniają sytuacji uzależnionego. O alkoholizmie z całą pewnością można mówić na podstawie pewnych symptomów:


Baza wiedzy

Krwawienie z żylaków przełyku

Krwawienie z żylaków przełyku to gwałtowny krwotok z rozszerzonych żył w dolnej partii przełyku. Często jest ono pierwszym objawem żylaków przełyku i jednocześnie ich najgroźniejszym powikłaniem. Około 30% krwotoków jest śmiertelnych. Śmierć chorego następuje zarówno z powodu utraty krwi, jak i na skutek śpiączki wątrobowej.

Więcej

Paranoja alkoholowe

Paranoja alkoholowa rozwija się u mężczyzn w nieco mniej nasilonym stopniu uzależnienia od alkoholu, zwykle po 40 roku życia. Przybiera formę charakterystyczną dla paranoi, czyli w logiczny sposób uporządkowanego systemu urojeń. Niektórzy określają tę formę paranoi Zespołem Otella lub obłędem zazdrości.

Więcej

Kac

Kac (Zespół drugiego dnia, Katzenjammer) to inaczej złe samopoczucie pojawiające się kilka godzin po spożyciu zbyt dużej ilości alkoholu. Etanol zawarty w napojach alkoholowych odpowiada za stan tzw. upojenia alkoholowego. Picie alkoholu modyfikuje jednak metabolizm organizmu, gdyż jest on wydalany praktycznie w całości w postaci zmienionej. Kac zwykle nie wymaga leczenia, czasem jednak w przypadku nasilonych dolegliwości pacjenta należy nawodnić i podać leki objawowe.

Więcej