Odtrucia Alkoholowe
tel.: 22 112 03 30

Odtrucia alkoholowe

U osoby przewlekle pijącej alkohol, lub spożywającej go w dużych ilościach (każda osoba ma inną tolerancję) występują objawy przewlekłego zatrucia alkoholem. Po zaprzestaniu picia lub znacznego ograniczenia ilości przyjmowanego alkoholu objawia się Alkoholowy Zespół Abstynencyjny. Podczas spożywania alkoholu w organizmie dochodzi do wytwarzania szeregu toksyn.

Alkohol poprzez silne działanie moczopędne prowadzi do intensywnych zaburzeń wodno-elektrolitowych, niedoborów wody, jonów sodu, magnezu, potasu, witamin (głównie grupy B). Alkohol zaburza metabolizm prawie wszystkich narządów. W szczególności narażone są: mózg, nerwy obwodowe, serce, wątroba, trzustka, nerki, mięśnie. W znacznych stężeniach alkohol działa toksycznie.

Zabieg odtruwania poalkoholowego (detox poalkoholowy, detoksykacja alkoholowa) jest przeprowadzany w domu pacjenta pod ścisłym nadzorem lekarskim. Ma on na celu przerwanie ciągu alkoholowego i usunięcie uciążliwych dla chorego , a niejednokrotnie groźnych dla jego życia i zdrowia, objawów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego lub zatrucia alkoholem etylowym. Podczas zabiegu usuwane są również niebezpieczne toksyny pochodzące z przemiany alkoholu.

Odtrucie alkoholowe polega na podaniu indywidualnie dobranych dla chorego leków i płynów - uzupełnieniu niedoborów wodno-elektrolitowych oraz suplementacji potasu, magnezu, sodu, witamin. W części przypadków podaje się też leki uspokajające oraz inne, wspomagające proces odtruwania organizmu z alkoholu.

Pacjent otrzymuje fachową poradę oraz zalecenia co do postępowania przez następne dni, aż do zniknięcia objawów. Uspokojenie chorego, wyjaśnienie na czym polega problem, usunięcie najbardziej niebezpiecznych i przykrych objawów, pokierowanie dalszą diagnostyką i terapią – to równie istotne cele tego zabiegu.

Istotnym jest aby ocena nasilenia objawów oraz sam zabieg odtrucia alkoholowego był wykonywany przez osobę z doświadczeniem - kompetentnego lekarza znającego możliwy przebieg AZA. Gwarantuje to prawidłowy i bezpieczny przebieg detoksykacji.

Implantacja Disulfiramu (Esperal)

Wszczepienie Disulfiramu odbywa się w znieczuleniu miejscowym – podskórnie umieszcza się 8 – 10 tabletek, w zależności od wagi pacjenta. Jego skuteczność utrzymuje się przez około 12 miesięcy. Warunkiem przeprowadzenia zabiegu jest wyrażenie na niego zgody przez pacjenta, który ma świadomość konsekwencji, jakie następują w wyniku stosowania leku.

Więcej


Dojazd do pacjenta

W skład zespołu lekarskiego wchodzą lekarze z bogatym doświadczeniem w zajmowaniu się odtruciami alkoholowymi i detoksem poalkoholowym. Zespół lekarski działa na terenie czterech dużych województw: mazowieckiego, łódzkiego, świętokrzyskiego i lubelskiego. Zapewniamy bezpłatny dojazd do Pacjenta na terenie miast: Warszawa, Radom, Łódź, Płock i wielu innych. Sprawdź!

Więcej


Baza wiedzy

Krwawienie z żylaków przełyku

Krwawienie z żylaków przełyku to gwałtowny krwotok z rozszerzonych żył w dolnej partii przełyku. Często jest ono pierwszym objawem żylaków przełyku i jednocześnie ich najgroźniejszym powikłaniem. Około 30% krwotoków jest śmiertelnych. Śmierć chorego następuje zarówno z powodu utraty krwi, jak i na skutek śpiączki wątrobowej.

Więcej

Zespół Korsakowa

Zespół Korsakowa rozwija się niejednokrotnie początkowo jako Alkoholowy Zespół Abstynencyjny lub delirium tremens (majaczenie alkoholowe, biała gorączka). W toku choroby dołączają się luki pamięciowe i zaburzenia neurologiczne (zaburzenia chodu, oczopląs, czasem cechy otępienia). Nie występują za to objawy charakterystyczne dla otępienia, takie jak zaburzenie myślenia abstrakcyjnego, upośledzenie sądzenia, czy inne zaburzenia wyższych czynności korowych.

Więcej

Alkoholowy Zespół Abstynencyjny

Alkoholowy Zespół Abstynencyjny, w skrócie AZA to stan chorobowy, który pojawia się przeciętnie od 12 do 24 h po przerwaniu ciągu alkoholowego i zaprzestaniu picia lub zmniejszeniu ilości spożywanego alkoholu. Przeważająca większość AZA jest możliwych do usunięcia w warunkach domowych. Chorzy z AZA potrzebują odtrucia alkoholowego – przede wszystkim podania płynów i elektrolitów, czasem niezbędne jest podanie środków uspokajająco-nasennych.

Więcej