Odtrucia Alkoholowe
tel.: 22 112 03 30

Paranoja alkoholowa

Paranoja alkoholowa rozwija się u mężczyzn w nieco mniej nasilonym stopniu uzależnienia od alkoholu, zwykle po 40 roku życia. Przybiera formę charakterystyczną dla paranoi (czyli w logiczny sposób uporządkowanego systemu urojeń).

Pojawienie się wyraźnych objawów choroby poprzedzone jest zazwyczaj zwiększoną podejrzliwością wobec partnerki. Najczęściej chory mąż oskarża swoją żonę o zdradę i „znajduje” na to liczne „dowody”. Partnerka lub domniemany kochanek stają się czasem ofiarami czynów agresywnych. Odnotowano nawet zabójstwa.

Niektórzy określają tę formę paranoi Zespołem Otella lub obłędem zazdrości.

Wstecz


Baza wiedzy

Zapalenie błony śluzowej żołądka

Zapalenie błony śluzowej żołądka, a właściwie zapalenie żołądka, to stan chorobowy, w którym dochodzi do uszkodzenia błony śluzowej żołądka przez różne czynniki etiologiczne wywołujące reakcję zapalną. W części przypadków może dojść do potencjalnie śmiertelnego powikłania, jakim jest krwawienie z przewodu pokarmowego.

Więcej

Krwawienie z żylaków przełyku

Krwawienie z żylaków przełyku to gwałtowny krwotok z rozszerzonych żył w dolnej partii przełyku. Często jest ono pierwszym objawem żylaków przełyku i jednocześnie ich najgroźniejszym powikłaniem. Około 30% krwotoków jest śmiertelnych. Śmierć chorego następuje zarówno z powodu utraty krwi, jak i na skutek śpiączki wątrobowej.

Więcej

Majaczenie alkoholowe

Majaczenie alkoholowe to stan zagrożenia życia, wymaga natychmiastowego leczenia i hospitalizacji. Objawy obejmują te opisane przy Alkoholowym Zespole Abstynencyjnym oraz zaburzenia świadomości i bardzo silnie wyrażony lęk oraz doznania psychotyczne. Delirium cechuje się bardzo dużą śmiertelnością.

Więcej