Odtrucia Alkoholowe
tel.: 22 112 03 30

To nie tak, jak myślisz, czyli Zespół Otella

Zespół Otella to psychoza z grupy uporczywych psychoz urojeniowych bardzo często występująca w powiązaniu z chorobą alkoholową. Prowadzi do niej uporczywe nadużywanie alkoholu, natomiast inne przyczyny wystąpienia choroby nie są do końca znane. Może występować jako samodzielne zaburzenie, bądź też stanowić składową innych zaburzeń psychicznych, takich, jak depresja czy schizofrenia, nasila się w stanach lękowych. Początkowe objawy przypominają klasyczne przypadki zazdrości - z czasem jednak krąg „podejrzanych” o bycie kochankiem partnera/partnerki osoby z Zespołem Otella znacznie się poszerza i niemal wszystko stanowić może dowód zdrady.

Chory zdaje się nie widzieć absurdalności swoich zarzutów - zmieniony wyraz twarzy, niewinna wypowiedź, jakiekolwiek zdarzenie, które mogłoby w nawet odległy sposób sugerować zdradę - wszystko to staje się koronnym dowodem niewierności. Narastająca obsesja każe śledzić partnera - przeszukiwać kieszenie, szuflady, maile i telefony, wnikliwie oglądać bieliznę, poszukiwać śladów zdrady na ciele, podpatrywać z ukrycia, czekać pod miejscem pracy, wypytywać znajomych. Wizyta hydraulika, przelotne spojrzenie nieznajomej osoby, nadgodziny w pracy - wszystko to może generować agresję u osoby chorej i nasilenie zarzutów o niewierność. Dochodzi do zaburzenia życia rodzinnego - z jednej strony chory podporządkowuje swoje życie udowodnieniu tezy o zdradzie, z drugiej strony partner stara się za wszelką cenę unikać sytuacji powodujących konflikt. Do oskarżeń dołącza, oprócz agresji, także przemoc fizyczna, uporczywe nękanie, przesłuchania, czasami filmowanie przy użyciu ukrytych kamer. Narasta w chorym przekonanie o zmowie, spisku. Zdarza się więc, że partner osoby z zespołem Otella „dla świętego spokoju” uznaje swoją winę po wcześniejszych zapewnieniach, że przyznanie się do zdrady nie będzie skutkowało żadnymi konsekwencjami, a pozwoli na oczyszczenie atmosfery i powrót do normalnego życia. Jest to oczywisty podstęp – od tej pory ze zdwojoną siłą chory udowadnia swoje teorie, wynajduje nowe preteksty do wybuchów zazdrości. W skrajnych przypadkach zespół Otella prowadzi do zabójstwa partnera bądź rzekomego kochanka.

Leczenie tego schorzenia jest niezwykle trudne i może trwać przez całe życie. Pierwszym etapem jest zaprzestanie negowania problemu przez samego pacjenta. Wizyta u psychoterapeuty, czy zalecenie leczenia jest często traktowane bowiem jako odwracanie uwagi od rzekomych zdrad partnera. Kiedy chory zgadza się na współpracę, kolejnym etapem jest wyeliminowanie podstawowego czynnika powodującego zespół Otella - czyli alkoholu. Zazwyczaj u pacjentów stosuje się leki przeciwpsychotyczne i psychoterapię. Niestety skuteczność terapii rzadko kiedy jest satysfakcjonująca. Chorzy często po chwilowej poprawie rezygnują z pracy nad sobą i zażywania lekarstw. W przypadku, gdy osoba z zespołem Otella nie wyraża chęci wyleczenia, jego parter staje przed dramatyczną decyzją dotyczącą wspólnej przyszłości. Niestety psychoterapeuci, ale też osoby, które żyły w podobnych relacjach, często doradzają w tej sytuacji zakończenie związku. Szansą dla uratowania relacji jest więc jedynie silna chęć chorego do wyzdrowienia poparta intensywną pracą nad samym sobą.


Baza wiedzy

Majaczenie alkoholowe

Majaczenie alkoholowe to stan zagrożenia życia, wymaga natychmiastowego leczenia i hospitalizacji. Objawy obejmują te opisane przy Alkoholowym Zespole Abstynencyjnym oraz zaburzenia świadomości i bardzo silnie wyrażony lęk oraz doznania psychotyczne. Delirium cechuje się bardzo dużą śmiertelnością.

Więcej

Zapalenie błony śluzowej żołądka

Zapalenie błony śluzowej żołądka, a właściwie zapalenie żołądka, to stan chorobowy, w którym dochodzi do uszkodzenia błony śluzowej żołądka przez różne czynniki etiologiczne wywołujące reakcję zapalną. W części przypadków może dojść do potencjalnie śmiertelnego powikłania, jakim jest krwawienie z przewodu pokarmowego.

Więcej

Kac

Kac (Zespół drugiego dnia, Katzenjammer) to inaczej złe samopoczucie pojawiające się kilka godzin po spożyciu zbyt dużej ilości alkoholu. Etanol zawarty w napojach alkoholowych odpowiada za stan tzw. upojenia alkoholowego. Picie alkoholu modyfikuje jednak metabolizm organizmu, gdyż jest on wydalany praktycznie w całości w postaci zmienionej. Kac zwykle nie wymaga leczenia, czasem jednak w przypadku nasilonych dolegliwości pacjenta należy nawodnić i podać leki objawowe.

Więcej