Odtrucia Alkoholowe
tel.: 22 112 03 30

Wspomagacze silnej woli - czyli alkoholizm a farmakologia

Nauka od lat poszukuje skutecznej metody walki z alkoholizmem. Cudowny środek niestety nie istnieje - zdrowienie z alkoholizmu jest procesem opartym na silnej motywacji chorego i ciężkiej pracy nad samym sobą z pomocą psychologa lub grupy wsparcie. Obecna wiedza pozwala na wspomaganie leczenia psychologicznego środkami łagodzącymi głód alkoholowy, a tym samym zmniejszającymi ilość wypijanego alkoholu oraz środkami, które wymuszają abstynencję.

Na początku należy wspomnieć o disulfiramie - popularnym, acz kontrowersyjnym środku. Należy on do grupy leków stosowanych w leczeniu awersyjnym. Jest ono oparte na wymuszaniu abstynencji. Disulfiram podaje się doustnie (Anticol, Antabus) lub w formie implantu (Esperal, Disulfiram). Osoba, która spożywa alkohol pomimo leczenia opartego na disulfiramie, odczuwa objawy zatrucia spowodowanego wysokim stężeniem aldehydu octowego. W założeniu metoda ta jest oparta na strachu przed spożyciem alkoholu - stąd jej kontrowersyjność. Reakcja disulfiram – alkohol może powodować u pijącego: bóle głowy, zaczerwienienie twarzy, gwałtowne bicie serca, mdłości, wymioty, brak tchu. Reakcja ta zachodzi po kontakcie z jakimkolwiek alkoholem nawet w niewielkich ilościach. Przeciwwskazaniem do stosowania tego rodzaju terapii są zaburzenia psychiczne i problemy z sercem.

Druga grupa środków stosowanych w farmakologicznym leczeniu alkoholizmu to te, które wpływają hamująco na przymus picia alkoholu lub osłabiają jego działanie „nagradzające”. Dodatkowo leki te działają przeciwdepresyjnie i poprawiają zdolności poznawcze.

Naltrekson - lek podawany doustnie, na skutek jego działania zostaje zredukowany głód alkoholowy, a tym samym motywacja do picia. Dzięki temu wyraźnie zostaje ograniczona intensywność picia alkoholu. Lek charakteryzuje się dość niską ilością możliwych działań niepożądanych.

Akamprozat - lek podawany doustnie. Wspomaga wydłużenie okresów abstynencji.

Leczenie każdym spośród wymienionych wyżej środków powinno przebiegać pod ścisłym nadzorem lekarza. Nie zastąpi ono jednak pełnowymiarowej terapii. Zdarzają się przypadki, że pacjenci nie decydujący się na leczenie psychologiczne samodzielnie narzucają sobie pewną dyscyplinę lub wyraźnie ograniczają ilość spożywanego alkoholu - jednakże są to wydarzenia sporadyczne.


Baza wiedzy

Krwawienie z żylaków przełyku

Krwawienie z żylaków przełyku to gwałtowny krwotok z rozszerzonych żył w dolnej partii przełyku. Często jest ono pierwszym objawem żylaków przełyku i jednocześnie ich najgroźniejszym powikłaniem. Około 30% krwotoków jest śmiertelnych. Śmierć chorego następuje zarówno z powodu utraty krwi, jak i na skutek śpiączki wątrobowej.

Więcej

Upojenie alkoholowe

Upojenie alkoholowe zwykłe (ebrietas simplex), które definiuje się także jako upicie zwykłe, głównie można poznać po zmianach zachowania (agresywność, euforia, smutek, labilność emocjonalna) oraz zaburzeniach koordynacji nerwowej (bełkotliwa mowa, brak koordynacji ruchowej). Stany upojenia alkoholowego mogą pozostawić po sobie jedynie fragmentaryczną pamięć doznanych przeżyć i swojego zachowania się, niekiedy jednak pamięć ta może być całkowicie zniesiona.

Więcej

Zespół Korsakowa

Zespół Korsakowa rozwija się niejednokrotnie początkowo jako Alkoholowy Zespół Abstynencyjny lub delirium tremens (majaczenie alkoholowe, biała gorączka). W toku choroby dołączają się luki pamięciowe i zaburzenia neurologiczne (zaburzenia chodu, oczopląs, czasem cechy otępienia). Nie występują za to objawy charakterystyczne dla otępienia, takie jak zaburzenie myślenia abstrakcyjnego, upośledzenie sądzenia, czy inne zaburzenia wyższych czynności korowych.

Więcej